Hall Effect Current Sensor ACS781KLRTR-150B-T 7-PSOF Package High Precision and Durability
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro
Model Number : ACS781KLRTR-150B-T
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Memory Typeor : Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing : 100A
Sensitivity : 8.8mV/A
Frequency : DC ~ 120kHz
Linearity : ±1%
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Contact Now
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
8.8mV/A
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1%
Accuracy
±0.8%
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
3.6µs
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Polarization
Bidirectional
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
7-PSOF
Product Name: Allegro MicroSystems ACS781KLRTR-150B-T Hall Effect Sensor
Package Type: 7-PSOF
Features:
• Current Sensing up to 150A
• Output is proportional to an applied magnetic field
• Operating Temperature Range: -40°C to +125°C